Postulaty Związkowe PDF
poniedziałek, 16 lutego 2015 09:57

WSPÓLNE POSTULATY ZWIĄZKOWE TRZECH KRAJOWYCH CENTRALI ZWIĄZKOWYCH

Żądamy negocjacji nt.:

Szybkiego wzrostu minimalnego wynagrodzenia do poziomu 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Wprowadzenia minimalnej stawki wynagrodzenia za godzinę pracy niezależnie od formy zatrudnienia.

Wycofania antypracowniczych zmian w kodeksie pracy, dotyczących czasu pracy, oraz wprowadzenia zasady zawierania umowy o pracę na piśmie

przed rozpoczęciem pracy.

Wyeliminowania stosowania śmieciowych umów o pracę oraz patologicznego samozatrudnienia.

Odblokowania wzrostu wynagrodzeń dla pracowników państwowej i samorządowej sfery budżetowej.

Wycofania się z podwyższonego wieku emerytalnego oraz wprowadzenia prawa do skracania powszechnego wieku emerytalnego dla ubezpieczonych

legitymujących się: kobiety 35 letnimi, a mężczyźni 40 letnimi okresami składkowymi i minimalnym kapitałem emerytalnym gwarantującym

przyszłe świadczenie na poziomie nie mniejszym niż minimalna emerytura.

Wprowadzenia skutecznej polityki państwa ukierunkowanej na tworzenie stabilnych miejsc pracy, chroniących pracowników przed ubóstwem.

Odmrożenia podstawy naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Wypracowania i wdrożenia skutecznego programu walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym zwiększenia wysokości progów

dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych i pomocy społecznej.

Przywrócenia odpowiedzialności Państwa za zdrowie obywateli.

Bardziej sprawiedliwego podziału wypracowanego dochodu narodowego m.in. poprzez zwiększenie progresji podatkowej.

Wprowadzenia systemowych zmian w dialogu społecznym zgodnie z oczekiwaniami partnerów społecznych.